Vadeli İşlem Piyasaları Bitcoin İçin Daha Fazla Acı Veriyor

 
Vadeli İşlem Piyasaları Bitcoin İçin Daha Fazla Acı Veriyor

Vadeli işlem piyasalarına göre, önümüzdeki üç ila altı ay için yapılan tahmin, daha fazla düşüş korkusuna yol açmaya devam ediyor. Rapor, on-chain üzerinde, Ethereum ve Bitcoin için blok alanı talebinin birkaç yılın en düşük seviyelerine düştüğünü ve EIP1559 aracılığıyla ETH yakma oranının tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştığını belirtti.

Glassnode, talep tarafının düşük fiyat performansı, belirsiz vadeli işlem fiyatlandırması ve hem Bitcoin hem de Ethereum'da blok alanı için gösterilen son derece düşük talep nedeniyle tersten esen rüzgarlarla karşılaşmaya devam edeceğini hesaplıyor.

Rapor şunları açıklıyor:

“On-Chain’e baktığımızda, hem Ethereum hem de Bitcoin blok alanı talebinin birkaç yılın en düşük seviyelerine düştüğünü ve ETH'nin EIP1559 aracılığıyla yanma oranının şimdilerde tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğunu görebiliriz.”
“Düşük fiyat performansını, korkulu vadeli işlem fiyatlandırmasını ve hem Bitcoin hem de Ethereum'da blok alanı için aşırı derecede cansız talebi bir araya getirerek, talep tarafının büyük olasılıkla ters rüzgarlar görmeye devam edeceği sonucuna varabiliriz.”
Hem Bitcoin hem de Ethereum'un son 12 aydaki fiyat performansı hayal kırıklığı yarattı. Bunun bir sonucu olarak Bitcoin ve Ethereum için uzun vadeli CAGR oranları etkilendi.

En büyük kripto para birimi olan BTC, genellikle yarıya yarıya düşme olaylarının eşlik ettiği kabaca 4 yıllık bir boğa/ayı döngüsünde hareket etti. Uzun vadeli getirilere bakıldığında, CAGR 2015'te neredeyse yüzde 200'den bu yazı itibariyle yüzde 50'nin altına düştü.

Ayrıca, Bitcoin kısa vadede negatif %30 getiri elde etti, bu da her gün ortalama %1 oranında düzeltildiği anlamına geliyor. Bitcoin için bu negatif getiri, önceki ayı piyasası döngülerine çok benziyor.

ETH söz konusu olduğunda, altcoin (ETH) BTC'den çok daha kötü performans gösterdi. Ethereum'un aylık getiri profili, yüzde -34,9'luk iç karartıcı bir tablo ortaya çıkardı. Ethereum da benzer şekilde uzun vadede azalan fiyat görüyor gibi görünüyor.
Ayrıca, önceki 12 ay boyunca, her iki varlık için 4 yıllık CAGR, BTC için %100'den yalnızca %36'ya düştü. Ayrıca, ETH yılda yüzde 28 artarak bu ayı piyasasının ciddiyetini vurguluyor.
Daha da kötüsü, vadeli işlem piyasası gelecekteki piyasa düşüşleri konusunda uyardı. Kısa vadeli belirsizlik ve aşağı yönlü risk, özellikle önümüzdeki üç ila altı ay boyunca serbest işlem piyasalarında fiyatlanmaya devam ediyor. Geçen haftaki piyasa satışları sırasında ortaya çıkan fiyatlardaki dalgalanma önemli ölçüde arttı.

Glassnode analizini, mevcut ayı piyasasının kripto piyasası ile uğraşan insanlara ve yatırımcılarına zarar verdiğini belirterek sonuçlandırdı. Ayrıca Glassnode ekibi, gerileyen piyasaların iyileşmeden önce sıklıkla kötüleştiğini vurguladı. Ancak, 'ayı piyasalarının sona erme eğilimi vardır' ve 'ayı piyasaları takip eden boğayı yaratır' bu nedenle tünelin sonunda biraz ışık var diye de ekledi.
 

 

0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış...

YORUM BIRAKIN