FTX İflas Etti! BTC Düştü! Peki Şimdi Ne Olacak?

 
FTX İflas Etti! BTC Düştü! Peki Şimdi Ne Olacak?

Binance kurucusu ve CEO'su CZ, Paris'teki Binance beşinci yıl dönümü etkinliğinde konuştu

Salı sabahı, kripto para borsası ftx'in sahibi Sam Bankman-Fried, çalışanlarını kasvetli bir mesajla hazırlıksız yakaladı.

"Üzgünüm, batırdım.”

Yarım saat önce ftx'in ezeli rakibi Binance'in onu “likidite krizinden" kurtarmak için ana ticaret platformunu şok bir şekilde devralmayı planladığını duyurması. Milyarderin sabotajla suçladığı Binance'in kurucusu Changpeng "CZ" Zhao şimdi onun Beyaz Şövalyesi olacaktı.

Ftx'in düşüşünün tohumları aylar önce ekildi, Bankman-Fried'e yakın birkaç kişiyle yapılan görüşmelere göre, kripto piyasası yükselen faiz oranlarının ortasında çöktüğü için diğer kripto firmalarını kurtarmak için devreye girdikten sonra Bankman-Fried'in yaptığı hatalardan kaynaklandı.

Şirketin operasyonlarına aşina olan üç kişiye göre, Bankman-Fried'in ticaret firması Alameda Research'ü içeren bu anlaşmalardan bazıları, sonunda geri dönüşü olan bir dizi zarara yol açtı.

FTX, 'yetkisiz işlemleri' araştırdığını söyledi

Hedge fonu Galois Capital, sermayesinin yarısının FTX borsasında sıkıştığını söyledi.

FTX iflası ve eksik fonlar hakkında daha fazla ayrıntı ortaya çıkıyor.

 Röportajlar ve mesajlar, son aylarda pazar payı için yarışan ve alenen birbirlerini birbirlerinin işlerine zarar vermekle suçlayan iki milyarder arasındaki şiddetli rekabete de yeni bir ışık tutuyor. Çarşamba günü, Binance'in anlaşmasından çekilmesi ve ftx'in geleceğini belirsizliğe sürüklemesiyle sonuçlandı.

Kendisine yakın iki kişi, alıcı olmadan sıkışıp kalan Bankman-Fried'in artık alternatif destekçiler aradığını söyledi. Binance çekildikten sonra FTX çalışanlarına verdiği bir mesajda Binance'in daha önce anlaşma hakkında herhangi bir çekinceden bahsetmediğini ve “tüm seçenekleri araştırdığını" söyledi.

Ne Binance ne de FTX yorum taleplerine yanıt vermedi. Bankman-Fried Salı günü Reuters'e verdiği demeçte, röportaj yapmak için "muhtemelen çok sıkışık olacağım" dedi. Başka mesajlara cevap vermedi.

Binance daha önce FTX konusundaki durum tespiti ve ABD'nin şirketle ilgili soruşturmalarıyla ilgili haber raporları nedeniyle anlaşmadan çekilmeye karar verdiğini söyledi.

Zhao'nun planlanan devralımı açıklaması, Bankman-Fried için çarpıcı bir tersine dönüş yaptı. 30 Yaşındaki, 2019'da Bahamalar merkezli ftx'i kurmuş ve 17 milyar dolara yakın bir servet biriktirerek en büyük borsalardan biri haline getirmişti.

Ocak ayında SoftBank ve BlackRock gibi yatırımcılarla 32 milyar dolar değerinde olan ftx'teki likidite krizi haberi kripto dünyasında yankılar gönderdi.

Büyük kripto paraların fiyatı düştü ve bitcoin neredeyse iki yılın en düşük seviyesine geriledi ve merkez bankalarının krediyi sıkılaştırmasıyla değeri bu yıl yaklaşık üçte iki oranında düşen bir sektöre daha fazla acı çekti.

Binance, anlaşmadan vazgeçerek, Zhao'nun çalışanlara Twitter'da yayınladığı bir notta olasılık olarak işaretlediği devralmaya eşlik etmesi muhtemel düzenleyici incelemeden de kaçınmıştı.

Dünyanın dört bir yanındaki finansal düzenleyiciler, lisanssız faaliyet gösterdikleri veya kara para aklama yasalarını ihlal ettikleri için Binance hakkında uyarılar yayınladılar. ABD Adalet Bakanlığı, olası kara para aklama ve cezai yaptırım ihlalleri nedeniyle Binance'i araştırıyor. Reuters geçen ay yaptığı açıklamada, Binance'in İranlı firmaların ABD'nin yaptırımlarına rağmen 2018'den bu yana 8 milyar dolar ticaret yapmasına yardım ettiğini ve bu yıl haber ajansının borsanın mali suça uygunluğuyla ilgili bir dizi makalesinin bir parçası olduğunu bildirdi.

Zhao ve Bankman-Fried'in ilişkisi 2019'da başladı. Anlaşma hakkında doğrudan bilgisi olan bir kişi, ftx'in lansmanından altı ay sonra Zhao'nun borsanın %20'sini yaklaşık 100 milyon dolara satın aldığını söyledi. O dönemde Binance, yatırımın “kripto ekonomisini birlikte büyütmeyi amaçladığını" söyledi.

Ancak 18 ay içinde araları çoktan bozulmuştu.

Eski Binance çalışanları, FTX'in hızla büyüdüğünü ve Zhao'nun bunu artık küresel özlemleri olan gerçek bir rakip olarak gördüğünü söyledi.

Mayıs 2021'de FTX, Cebelitarık'ta bir yan kuruluş için lisans başvurusunda bulunduğunda, ana hissedarları hakkında bilgi vermek zorunda kaldı, ancak Reuters tarafından görülen borsalar arasındaki mesajlara ve e-postalara göre Binance, ftx'in yardım taleplerini engelledi.

Mesajlara göre, Mayıs ve Temmuz ayları arasında FTX avukatları ve danışmanları, Zhao'nun servet kaynakları, bankacılık ilişkileri ve Binance'in mülkiyeti hakkında ayrıntılar için Binance'e en az 20 kez mektup yazdılar.

Ancak Haziran 2021'de bir FTX avukatı, Binance'in finans direktörüne Binance'in “bizimle gerektiği gibi iletişim kurmadığını” ve “bizim için önemli bir projeyi ciddi şekilde aksatma" riskini aldıklarını söyledi." Bir Binance hukuk görevlisi, ftx'e Zhao'nun kişisel asistanından yanıt almaya çalıştığını söylemek için yanıt verdi, ancak istenen bilgiler “çok genel” idi ve her şeyi sağlayamayabilirler.

O yılın Temmuz ayına gelindiğinde Bankman-Fried beklemekten bıkmıştı. Anlaşma hakkında doğrudan bilgisi olan kişi, Zhao'nun Ftx'teki hissesini yaklaşık 2 milyar dolara geri aldığını söyledi. İki ay sonra, Binance artık dahil olmadığında, Cebelitarık'ın düzenleyicisi ftx'e bir lisans verdi.

Zhao geçen Pazar günü yaptığı açıklamada, bu miktarın kısmen ftx'in kendi madeni parası ftt'de Binance'e ödendiğini söyledi - daha sonra Binance'e satış emri vererek ftx'teki krizi hızlandıracağını söyledi.

Binance vs FTX Hacim Grafiği

Bu Mayıs ve Haziran aylarında, Bankman-Fried'in ticaret firması Alameda Research, operasyonlarına aşina olan üç kişiye göre anlaşmalardan bir dizi zarar gördü.

Bunlardan ikisi, başarısız kripto borç veren Voyager Digital ile 500 milyon dolarlık bir kredi anlaşması içerdiğini söyledi. Voyager ertesi ay iflas koruması için başvuruda bulundu ve ftx'in ABD kolu Eylül açık artırmasında varlıkları için 1,4 milyar dolar ödedi. Bir Voyager sözcüsü, şirketin Alameda'nın kredi limitinin yalnızca 75 milyon dolarını kullandığını söyledi.

Yaklaşık 15 milyar dolarlık varlığa sahip olan Alameda'yı desteklemek isteyen Bankman-Fried, FTT ve ticaret platformu Robinhood Markets Inc'in hisseleri de dahil olmak üzere varlıklarla güvence altına alınan en az 4 milyar dolarlık FTX fonunu transfer etti. Alameda, Mayıs ayında Robinhood'da% 7,6'lık bir pay açıkladı.

İki kişi, bu FTX fonlarının bir kısmının müşteri mevduatı olduğunu, ancak Reuters'in değerlerini belirleyemediğini söyledi.

Bankman-Fried, diğer FTX yöneticilerine Alameda'yı destekleme hamlesinden bahsetmediğini belirterek, bunun sızabileceğinden korktuğunu da sözlerine ekledi.

Kasım ayında. 2 Ancak haber kuruluşu CoinDesk tarafından yayınlanan bir raporda, Alameda'nın 14,6 milyar dolarlık varlıklarının çoğunun ftt'de tutulduğu iddia edilen sızdırılmış bir bilanço detaylandırıldı. Alameda CEO'su Caroline Ellison, bilançonun yalnızca “kurumsal varlıklarımızın bir alt kümesi” için olduğunu ve 10 milyar doların üzerinde varlığın yansıtılmadığını tweetledi. Ellison yorum taleplerini geri vermedi.

Bu, Alameda'nın finansal sağlığının FTX için ne anlama gelebileceği konusunda artan spekülasyonlara yol açamadı.

Ardından Zhao, Binance'in en az 580 milyon dolar değerinde ftt'deki hissesinin tamamını satacağını söyledi, “ortaya çıkan son vahiyler nedeniyle. Blockchain verilerine göre, " Tokenin fiyatı önümüzdeki iki gün içinde% 80 düştü ve borsadan bir çıkış akışı hız kazandı.

PARA ÇEKME DALGALANMASI

Bankman-Fried, bu hafta personele verdiği mesajda, kullanıcıların sadece 72 saat içinde ftx'ten 6 milyar dolarlık kripto jetonu çekmek için koştuğu için firmanın “dev bir para çekme artışı” gördüğünü söyledi. Bankman-Fried çalışanlarına verdiği demeçte, günlük para çekme işlemlerinin normalde on milyonlarca dolar olduğunu söyledi.

Zhao'nun Binance'in FTT holdingini satacağına dair tweet'inden sonra Bankman-Fried, FTX'İN rakibinin saldırılarını atlatacağına dair güveni öngördü. Slack'teki personele, para çekme işlemlerinin "şok edici bir şekilde yukarı çıkmadığını" söyledi” ancak talepleri işleme koyabildiler.

"Birlikte içiyoruz" diye yazdı. "Açıkçası, Binance peşimizden gitmeye çalışıyor. Öyle olsun.”

Ancak Pazartesi günü durum vahim hale geldi. Bir destekçiyi hızlı bir şekilde bulamayan veya diğer likit olmayan varlıkları kısa sürede satamayan Bankman-Fried, aramaya aşina olan bir kişiye göre Zhao ile iletişime geçti. Zhao daha sonra Bankman-Fried'in onu aradığını doğruladı.

Bankman-Fried, Binance'in ftx'in ABD dışındaki varlıklarını satın alması için bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzaladı. Mektuba aşina olan iki kişi, bu değerin ftx'e birkaç milyar dolar değerinde olduğunu söyledi - değişimin Ocak değerlemesinin bir kısmı hariç tüm para çekme taleplerini karşılaması için yeterli.

Zhao, potansiyel anlaşmayı teklif ettikten birkaç saat sonra Bankman-Fried “cz'ye çok teşekkür ederim.” açıklamasında bulundu.

Bankman-Fried, Slack'teki personele ”Başka bir gün savaşmak için yaşayalım" dedi.

Çalışanları şok oldu. Bankman-Fried o sabah onlara haber verene kadar yöneticiler bile Alameda açığı ve devralma planı hakkında karanlıkta kalmıştı, onunla birlikte çalışan iki kişi söyledi. Her iki kişi de çekilme durumunun bu kadar ciddi olduğunun farkında olmadıklarını söyledi.

Ardından Binance'in çarşamba günü devralmayı başaramadığı açıklaması geldi. Binance, ”Sorunlar kontrolümüz veya yardım etme yeteneğimizin ötesinde" dedi. Zhao, “Üzücü bir gün, fakat denedik, ” açıklamalarında bulundu.

Yazar tarafından ifade edilen görüş ve görüşler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve finansal, yatırım veya başka bir tavsiye teşkil etmez.

 

0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış...

YORUM BIRAKIN