Terra (LUNA) Fiyat Tahmini 2025-2030

 
Terra (LUNA) Fiyat Tahmini 2025-2030

2030 yılına kadar 50 doları nasıl elde edilebilir?

Terra stablecoin'i (UST) desteklemek için başlatılan Luna token (LUNA), Terraform Labs tarafından 2019 yılında piyasaya sürüldü. Laboratuvarlar, 2018 yılında Dapps'ye ev sahipliği yapacak bir platform olan Terra blockchain'e yol açan bir blockchain girişimcileri ekibi tarafından başlatıldı. 

Proof-of-stake (PoS) konsensüs mekanizması üzerine inşa edilen LUNA, kripto ekosisteminin önemli bir parçasıdır. Son Ethereum Birleşmesi de sektörü çok etkiledi.

Bununla birlikte, Terra blok zincirinin ve yerel para birimi LUNA'NIN tarihi oldukça çalkantılı. 2018'de bir çift yaratıcı girişimci olan Do Kwon ve Daniel Shin, Güney Kore'nin başkenti Seul'de Terraform Labs'ı kurdu. 2019'te parite Terra blockchain'i ve ilgili kripto para birimlerini (UST ve LUNA) piyasaya sürdü – ikincisi birincisinin destek parası oldu.

17 Finansman turu boyunca Terraform Labs, önde gelen yatırımcıları Galaxy Digital, Pantera Capital ve Hashed olmak üzere toplam 58 milyon dolar topladı.

Yatırımcıları, Bitcoin gibi ana akım kripto para birimlerinin yüksek fiyat oynaklığına karşı korumak için UST gibi stablecoinler piyasaya sürüldü - bir stablecoin'in sabit bir fiyatı var.

Fiyat para birimi altın gibi rezervlere sabitlendiğinden, bir stablecoin ya bir fiat para birimine (örneğin USD) ya da destekleyici bir kripto para birimine sabitlenir. Bu durumda, TerraUSD Luna'ya bağlandı. Ama çatışma burada yatıyor. Bir kripto para birimi altın rezervlerine eşdeğer değildir. Luna fiyatları istikrarsızlaştıkça, UST fiyatları üzerinde de bir etkisi oldu ve tüm stablecoin sistemi 2022'nin ikinci çeyreğinde çöktü.

Stablecoin projesi, fiyat istikrarını ve fiat para birimlerinin ademi merkeziyetçi kripto para birimi modeliyle geniş çapta benimsenmesini tamamlamayı amaçlıyordu.

Kripto para birimi endüstrisine yalnızca belli belirsiz aşina olanlar bile, Mayıs 2022'de LUNA ve ust'nin kıyamet çöküşünü biliyorlar. Bu çöküş, bundan sonraki kripto para krizini kışkırtmada çok önemliydi.

LUNA bir zamanlar piyasanın en iyi performans gösterenlerinden biriydi ve altcoin bir zamanlar 2021'in sonlarına doğru piyasa değerine göre en iyi 10 kripto para birimi arasında yer aldı.

Mayıs 2022tarihli bir Bloomberg raporu, meydana gelen diğer gelişmelere ışık tutuyor. Mayıs 2022'nin başlarında, büyük yatırımcılar spotta var olan coinlerini satmaya başladıkça Terra sistemi çöktü. Hareket, madeni paraların fiyatında büyük bir düşüşe neden oldu. UST fiyatı 0.10 dolara düşerken, LUNA'NIN fiyatı neredeyse zilch'e düştü.

Kripto para piyasası, takip eden kan banyosunda bir hafta içinde yaklaşık 45 milyar dolar kaybetti ve bu da pazarda küresel bir çöküşe yol açtı. Terra sisteminin liderliği, fiyatlarının dengelenebilmesi için daha fazla UST ve LUNA parası satın almak için Bitcoin rezervleri satın almayı umuyordu, ancak plan işe yaramadı.

Dünya genelinde binlerce yatırımcı yaşanan aksilik nedeniyle önemli miktarda kayıp verdi. Hemen ardından, Kore Ulusal Vergi Servisi, bir Terra yatırımcısının kurucu ortak aleyhine bir polis şikayetinde bulunmasının ardından Do Kwon ve Terraform Labs'a 78.4 milyon dolar kurumlar ve gelir vergisi uyguladı.  

Hatta bir zamanlar aşırı etkilenen bir yatırımcı Kwon'un Güney Kore'deki evine bile girdi. Karısı daha sonra polisten bir güvenlik istedi :D.

Temmuz 2022'de News1 Kore, Güney Koreli savcıların Terraform çöküşüyle ilgili soruşturmayla ilgili olarak yedi kripto para birimi değişimi de dahil olmak üzere 15 firmaya baskın düzenlediğini bildirdi. Savcılığa şikayette bulunan 100'den fazla kişinin toplamda yaklaşık 8 milyon dolar zarara uğradığı bildirildi.

Sektörden pek çok kişi, kripto para birimi topluluğunu yaklaşmakta olan kıyamet hakkında uyarıyordu. Galois Capital'in CEO'su Kevin Zhou da böyle bir kişiydi. "Mekanizma kusurlu olduğu ve beklendiği gibi oynamadığı“ için sonucun kaçınılmaz olduğunu, ancak çoğu insanın dikkat etmediğini söyledi.

25 Mayıs'ta Bloomberg, Luna'nın yeni bir versiyonunun sert bir çatalın ardından piyasaya sürüldüğünü ve yeni LUNA madeni parasının artık devalüe edilmiş UST madeni parasıyla ilişkili olmadığını bildirdi. Eski para birimine Luna Classic (LUNC) ve daha yenisine Luna 2.0 (LUNA) denir. Eski kripto para birimi tamamen değiştirilmemiş olsa da, giderek daha fazla kullanıcı LUNA 2.0'a taşındıkça topluluğu yavaş yavaş dağılabilir. 

Yeni girişim, Luna Classic (LUNC) ve UST coinlerini spotta tutan ve acı çekenlere yeni LUNA coinleri bir hava damlasını içeriyordu. Basılan para biriminin önemli bir kısmı kalkınma ve madencilik operasyonları için ayrılacaktı. Şu anda, 1 milyar LUNA arzı var.

İkiz paraların çöküşü, kripto para birimi endüstrisinde düpedüz muhalefet olmasa da artan hükümet düzenlemelerinin habercisi olduğunu kanıtladı. Merkezi olmayan kripto para piyasasının temeli olarak lanse edilen endüstrinin anonim modeli bir zamanlar herkes tarafından benimsendi. Ancak, insanlar yatırımlarını kaybettikleri anda, düzeltilmek üzere hükümet yetkililerine koştular. 

Bu, hükümet mali makamlarının fiyat oynaklığı, kara para aklama vb. İle Mücadele etmek için kripto endüstrisinde kural ve düzenlemelerin uygulanması için zorlama fırsatı bulduğu zamandır.

Devlet denetimine sahip kurumsal kurumların sektöre girmesi, gelecek olanın tonunu çoktan belirlemişti. Ancak bu çöküş bu eğilimi ilerletti. Şimdi, ister büyük ister küçük olsun, kripto para birimi varlıkları büyük olasılıkla dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları tarafından denetlenecek. Bu tür senaryolarda, endüstrinin anonim ve merkezi olmayan doğasını nasıl sürdürdüğünü gözlemlemek kritik öneme sahip olacaktır.  

Yakın tarihli bir röportajda Kwon, Terra ekosisteminin pazar başarısının 100 milyar dolara yaklaştığı için o zamanki güveninin haklı olduğunu söyledi, ancak inancı şimdi “süper mantıksız görünüyor." Organizasyonda orada bir köstebek olma ihtimalini itiraf etti, ancak ekledi, "Kısa bir satıcının kar almaya başlaması için sunulabilecek zayıflıklardan ben ve ben sorumluyum.”

Peki bu projeler neden önemli?

Luna'nın geleceği, tüm kripto para birimi endüstrisi için çok kritik bir konudur. Rejenerasyon stratejisinin bir parçası olarak başlatılan performansı şu ana kadar tam olarak kutlama niteliğinde değildi.

Terra 2.0 blok zincirindeki işlemler, proof-of-stake (PoS) konsensüs mekanizması aracılığıyla doğrulanır. Ağın belirli bir zamanda çalışan 130 doğrulayıcısı vardır. Bir PoS platformu olarak, doğrulayıcının gücü, yatırılan coin miktarına bağlıdır.

Luna'nın nasıl işlem yaptığı, yalnızca bu özel kripto para biriminin değil, aynı zamanda piyasadaki bir dizi istikrarlı paranın gidişatını da belirleyecektir. Yatırımcıların güvenini kazanmayı başarırsa, girişim, stablecoinlerin varlık sınıfının nedenini ilerletmede uzun bir yol kat edecektir. 

Bu yazıda LUNA'nın fiyat ve piyasa değeri gibi temel performans ölçümlerini açıklayacağız. Daha sonra, en önde gelen kripto etkileyicilerin ve analistlerin Luna'nın performansı ve Korku ve Açgözlülük Endeksi hakkında neler söyleyeceklerini özetleyeceğiz. Ayrıca stablecoin'e yatırım yapıp yapmamanız gerektiği hakkında kısaca konuşacağız.

Luna'nın fiyatı, hacmi ve aradaki her şey

28 Mayıs 2022'de yolculuğuna yaklaşık 19 $ 'dan başlayan LUNA, ertesi gün hızla 5 $ 'ın altına düştü. Mayıs 2022'nin sonuna gelindiğinde, değeri 11 doların biraz üzerindeydi, ancak Haziran ayının başlamasıyla kısa sürede güneye döndü.

Önümüzdeki birkaç ay boyunca LUNA'nın değeri 1,7 ile 2,5 dolar arasında dalgalanmaya devam etti. Bu yazının yazıldığı sırada altcoin kısa bir toparlanmanın ardından 3,01 dolardan işlem görüyordu.

https://statics.ambcrypto.com/wp-content/uploads/2022/09/LUNA_1M_graph_coinmarketcap.jpeg

Benzer şekilde, piyasa değeri bir zamanlar olduğu kadar yüksek değil. Haziran 2022'de piyasa değeri 300 milyon doların üzerindeydi, ancak Temmuz ayı boyunca 210 ila 300 dolar arasında dalgalanmaya devam etti.

Basın zamanında, aynı rakamlar 350 milyon doların çok altındaydı. Aslında, 24 saatlik bir pencerede, kripto fiyat grafiklerinde %6 düşüş gösterdi.  

https://statics.ambcrypto.com/wp-content/uploads/2022/09/Screenshot-2022-09-18-at-1.11.33-PM.png

Kaynak: CoinGeckoİkiz paraların çöküşünün ardından ortaya çıkan kriz tüm piyasanın gidişatını etkiledi. LUNA özellikle değişken piyasa koşullarına karşı savunmasızdı. Rusya-Ukrayna krizi ve dünya genelinde artan kripto düzenlemeleri de piyasanın hareketini kısıtladı. 

Luna'nın 2025 Tahminleri

Daha fazla okumadan önce, okuyucular farklı kripto para birimi analistlerinin piyasa tahminlerinin büyük ölçüde değişebileceğini anlamalıdır. Ve birçok kez, bu tahminler yanlış olduğunu kanıtlıyor. Farklı analistler tahminlerine ulaşmak için farklı parametre kümeleri seçerler. Ayrıca, hiç kimse nihayetinde piyasayı etkileyen öngörülemeyen sosyo-politik olayları öngöremez.

Şimdi farklı analistlerin 2025'te Luna'nın geleceği hakkında neler söyleyeceklerine bir göz atalım.

Bir Changelly blog yazısı, uzmanların, Terra'nın önceki performansını analiz ettikten sonra, LUNA'NIN fiyatının 7.26 ile 8.62 $ arasında değişeceğini öngördüğünü iddia etti. Söz konusu yıl boyunca ortalama işlem maliyetinin %384'lük bir potansiyel yatırım getirisi ile 7.46 $ civarında olacağını da eklediler.

Telegaon, Luna'nın geleceğine ilişkin değerlendirmesinde de çok yükseliş gösteriyor ve 2025'teki maksimum ve minimum fiyatları 52.39 ve 69.18 dolar. Söz konusu yıldaki ortalama fiyatının 61,72 dolar olacağını öngörüyor.

Luna'nın 2030 Tahminleri

Yukarıda belirtilen Changelly blog yazısı, LUNA'NIN 2030'daki maksimum ve minimum fiyatlarının 48.54 $ ve 57.68 $ olacağını belirtti. Luna'nın söz konusu yıldaki ortalama fiyatı 50.24 $ olacak ve potansiyel yatırım getirisi %3,140 olacak.

Sonuç Olarak

Yukarıda belirtilenler daha yeni tahminlerdir. Son birkaç aydaki olaylardan önce, analistler Luna'nın kaderi konusunda çok daha iyimserdi.

Örneğin, Finder'ın uzmanlar panelini düşünün. Aslında, 2025 yılına kadar 390 dolar ve 2030 yılına kadar 997 dolar fiyat öngördüler.

“Digital Capital Management'ın Ben Ritchie'nin beğenileri, LUNA’nın stablecoins'te net bir düzenleme olmadığı sürece çekiş kazanmaya devam edeceğini iddia etti. LUNA ve UST'nin bir avantaja sahip olacağına ve kripto alanında büyük bir stablecoin olarak benimseneceğine inanıyoruz. LUNA bir UST nane için yakılır, bu yüzden UST benimsenmesi büyürse, LUNA büyük fayda sağlayacaktır. Bitcoin'e rezerv varlık olarak sahip olmak, Terra yönetimi tarafından büyük bir karardır.”

Elbette karşıt görüşler de var. Dimitrios Salampasis'e göre,

"Algoritmik stablecoinler doğal olarak kırılgan olarak kabul edilir ve hiç kararlı değildir. Benim düşünceme göre, LUNA sürekli bir savunmasızlık durumunda var olacak.”

Hepsi bu kadar değil. Aslında, bir noktada, Terra'nın en sağlam coin olarak ortaya çıkmasından da bahsedildi.

 Korku ve Açgözlülük Endeksi

https://statics.ambcrypto.com/wp-content/uploads/2022/09/Screenshot-2022-09-01-at-4.11.23-PM.png

Sonuç

Luna'ya yatırım yapmayı düşünüyorsanız, önemli bir krizin ardından piyasaya girdiğini anlamalısınız. Piyasa korkusu nedeniyle hala birçok borsada işlem görmemektedir.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde LUNA geliştiricileri ve yatırımcıları topluluğunun nasıl davrandığını da görmemiz gerekecek. Fiyatını yükseltmek için yeterli yakımı yaparsa, geleceği için faydalı olabilir. Kripto para birimi endüstrisinin, özellikle de LUNA topluluğunun sürekli bir çabası, yatırımcıların pazardaki güvenini yeniden kazanmada uzun bir yol kat edebilir. 

Piyasa tahminlerinin taşa konmadığını ve özellikle kripto para birimi kadar değişken bir pazarda çılgınca yanlış gidebileceğini bir kez daha tekrarlamalıyız. Bu nedenle yatırımcılar Luna'ya yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermelidir.

Yasal Uyarı, yukarıdaki makalede paylaşılan veri kümeleri bir dizi çevrimiçi kaynaktan derlenmiştir ve yatırım tavsiyesi içermemekte olup yazarın konuyla ilgili şahsi düşüncelerini yansıtmaz.

 

0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış...

YORUM BIRAKIN