Rusya Başbakanı, Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası'na Aralık Ayına kadar Kripto Konusunda Anlaşma Emri Verdi

 
Rusya Başbakanı, Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası'na Aralık Ayına kadar Kripto Konusunda Anlaşma Emri Verdi

Moskova'daki merkez bankası ve maliye bakanlığı'ndan, Rus hükümetinin başkanı tarafından ülkenin dijital varlık piyasasının 1 Aralık'a kadar geliştirilmesine yönelik bir vizyon üzerinde anlaşmaya varmaları istendi. Diğer düzenleyicilerle birlikte çalışarak, bunu düzenlemek için gereken mevzuat konusunda da ortak bir konum sunmalıdırlar.

Yaptırımlarla Bastırılan Rus Hükümeti, Kripto Para Birimlerini Düzenlemeye Geçti

Rusya Başbakanı Mikhail Mishustin, Maliye Bakanlığı'na Rusya Merkez Bankası ile birlikte hazırlanmasını ve Aralık ayının ilk gününe kadar Rusya Federasyonu'ndaki dijital finansal varlık (DFA) piyasasının geleceği için somut önerilerde bulunmasını söyledi.

RBC Crypto'ya göre, Rus hükümetinin başkanı, ülkenin finansal sistemine adanmış bir toplantıdan sonra emri yayınladı. Üst düzey yetkili, mevcut koşullarda Dfa'ların mal ithalatı ve Rus ihracatı için kesintisiz ödemeleri kolaylaştırabileceğini vurguladı.

Maliye bakanlığı ve merkez bankası, Rusya'nın “2030 yılına kadar Finansal Piyasanın Gelişimi Stratejisini" güncellemekle görevlendirildi.” Belge, Başkan Putin'in talimatları ve Mishustin'in sözleriyle hakim jeopolitik durum dikkate alınarak revize edilmelidir.

Bu yılın Ocak ayında Vladimir Putin, Rus devlet kurumlarını kripto düzenlemeleri konusunda fikir birliğine varmaya çağırdı ve Rusya'nın madeni para basma hedefi olarak potansiyelini vurguladı. Ağustos ayında Mikhail Mishustin, dijital varlıkları sınır ötesi ödemeler için “güvenli bir alternatif” olarak nitelendirdi.

Hazine bakanlığı ve para otoritesinin, Aralık ayına kadar birleşik bir pozisyon oluşturmak için Rus mali gözlemcisi Rosfinmonitoring, Federal Vergi Servisi ve Federal Güvenlik Servisi ile birlikte çalışması gerekiyor. 19 aralık'ta, Rusya'da dijital para biriminin ihracı ve dolaşımını düzenlemek için tasarlanan yasa tasarıları hakkında.

Bakanlık tarafından Şubat ayında önerilen "Dijital Para Birimi Üzerine" yeni yasa tasarısı olan federal mevzuat, enerji açısından zengin Rusya'da genişleyen bir endüstri olan kripto para birimi madenciliği için kurallar getirmeli ve uluslararası yerleşimlerde dijital varlıkların istihdamını yasallaştırmalıdır. Dijital rublenin bütçe amaçlı kullanımı konusunda da önerilerde bulunulması bekleniyor.

Hem Rusya merkez Bankası'nın dijital para birimi hem de merkezi olmayan kripto para birimleri artık Moskova'da yaptırımların Rusya ekonomisi ve dış ticaret üzerindeki olumsuz etkilerini azaltabilecek araçlar olarak görülüyor. Bu haftanın başlarında maliye bakanlığı Finansal İstikrar Dairesi Müdürü Ivan Chebeskov, uluslararası kripto işlemlerini gelecek yılın başlarında görmeyi beklediğini belirtti.

Rusya, yıl sonuna kadar kripto sınır ötesi ödemeler için kurallar koymayı hedefliyor

Rusya Devlet Duması'ndaki bir fintech uzmanı, Rusya'nın dünyada yerel kripto ödemelerini yasaklarken sınır ötesi kripto ödemelerine izin veren ilk ülke olabileceğini söyledi.

Salı günü Rusya Başbakanı Mikhail Mishustin, hükümete Aralık ayına kadar Rusya'daki kripto düzenlemesiyle ilgili bir fikir birliğine varması talimatını resmen verdi. 19, 2022.

Başbakan, özellikle Duma'yı ve diğer devlet makamlarını, Rusya'da dijital para birimlerinin ihracı ve dolaşımının düzenlenmesi konusunda koordineli politikalar oluşturmaya çağırdı. Mishustin ayrıca düzenleyicilerden dijital para birimlerinde kripto para madenciliği ve sınır ötesi işlemler için düzenlemeleri sonuçlandırmalarını istedi.

Yetkili, yaklaşmakta olan taslak kripto düzenlemelerinin Rusya Maliye Bakanlığı, merkez bankası, Kara Para Aklamayla Mücadele kurumu Rosfinmonitoring, Federal Vergi Servisi ve Federal Güvenlik Servisi ile uyumlu hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

En son haberler, Rusya'nın sınır ötesi işlemler için kripto para birimleri olasılığı konusunda giderek daha ciddi hale geldiğine dair bir başka resmi onay getiriyor.

Geçtiğimiz hafta Maliye Bakan Yardımcısı Alexei Moiseev, Rusya Merkez Bankası'nın sınır ötesi ödemeler için kriptoyu yasallaştırma konusunda maliye bakanlığı ile anlaştığını bildirdi. Sınır ötesi işlemleri yetkilendirmeye istekli olmasına rağmen, Rusya merkez bankası hala yerel kripto borsalarının yasallaştırılmasına ve kripto para biriminin bir ödeme aracı olarak yasallaştırılmasına karşı çıktı.

Sınır ötesi ödemelere izin verirken yerli kripto değişimlerini yasaklamanın fizibilitesi, özellikle Rusya'nın bu tür yasaları sağlayacak bir çerçeve oluşturmadığı göz önüne alındığında, görünüşe göre birçok soruyu gündeme getiriyor.

Rusya Devlet Duması'nda hukuk avukatı ve fintech uzmanı Maria Agranovskaya, Cointelegraph'a verdiği demeçte, Rusya'nın yerel kripto ödemelerini yasaklarken sınır ötesi kripto ödemelerine izin veren ilk ülke olabileceğini söyledi. "Bu benim bildiğim kadarıyla ortak bir yaklaşım değil" dedi.

Agranovskaya, Rusya'nın iç ve sınır ötesi kripto ödemeleri arasında tam olarak nasıl ayrım yapmayı planladığı sorusuna henüz cevap verilmediğini belirtti. “Bu ayrım henüz mevcut değil. Tüm 'yabancı' kripto para birimleri dijital para birimi olarak kabul ediliyor ve şimdilik bu kadar " dedi:

“Şu anda kesinlikle belli değil. Konunun para birimi kontrol düzenlemelerine uygun olacağını tahmin ediyorum - yerel bölgedeki vergi sakinlerinin dahili ödemeler için kripto kullanmasına izin verilmeyecek.”

Rusya, 2020'de kripto ile ilgili Dijital Finansal Varlıklar Hakkındaki ana yasasını kabul etmesine rağmen, kripto için en belirsiz yargı alanlarından biri olarak ortaya çıkmıştır. Yasa, Rusların kripto para birimini ödeme olarak kullanmasını yasakladı, ancak ülkedeki kripto ticareti ve madenciliği gibi faaliyetleri yasaklamadı. Rus mali düzenleyicileri herhangi bir yerel kripto ticaret platformunu onaylamamış, sadece Binance gibi yabancı kripto borsaları aracılığıyla kripto işlemlerine izin vermiştir.

 

0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış...

YORUM BIRAKIN