Kripto Para Borsası Seçerken Dikkate Alınması Gereken 12 Faktör

 
Kripto Para Borsası Seçerken Dikkate Alınması Gereken 12 Faktör

Bu kadar çok seçenek varken, en iyi kripto para borsası uygulamasını nasıl seçebilirsiniz? Bu kararı vermek için ayrıca her bir borsanın belirli ayrıntılarını araştırmanız ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmeniz gerekir.

Bir kripto para borsasının nasıl seçileceğini düşünürken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır. İşte en önemlilerinden 12 tanesi:

1. İşlem Alanı

Bu faktör diğerlerinden daha basittir.

Borsa, yaşadığınız ülkedeki müşterilere hizmet veriyor mu? Cevap hayır ise, söz konusu borsayı kullanamazsınız.

Bazı borsaların her ülkeye özel web sitesi adresleri de vardır. Örneğin, "exchange.com" yerine TR merkezli kullanıcıların "exchange.com.tr" adresini ziyaret etmesi gerekebilir. Bir borsanın işlem alanı, yalnızca hedef pazarlarını değil, aynı zamanda belirli kripto para birimi kuralları ve düzenlemeleri nedeniyle iş yapmalarına izin verilen yerleri de yansıtır.

2. Kullanım Kolaylığı

Ticarete ne kadar aşinasınız?

Yeni yatırımcılar, emir defterlerini görüntüleyen ve çok sayıda tablo ve diğer bilgiler içeren karmaşık görünümlü bir ara yüze sahip olan borsalardan korkabilirler.

Bu durumda, acemi dostu bir borsa en iyi seçenek olabilir. Bazı kripto para borsası sitelerinin "temel" ve "gelişmiş" görünümleri vardır ve kullanıcıların kendi düzenlerini seçmelerine olanak tanır. Diğerleri, herhangi bir olası karışıklığı önlemek için yeni başlayanlar olarak kripto yatırımına girenler için özel olarak tasarlanmıştır.

Yeni başlayan yatırımcılar için uygun olabilecek kripto borsaları şunları içerir:

 • Coinbase
 • Square
 • Binance
 • Gemini
 • BlockFi

Deneyimli yatırımcılar için anlamlı olabilecek kripto borsaları şunları içerir:

 • Bitfinex
 • Coinbase Pro
 • Kraken
 • Bitstamp
 • FTX

3. Likidite

Likiditenin kriptodaki rolünü anlamak, kripto para birimine yatırım yapmanın ilk adımlarından biridir. Yatırımcılar, piyasayı çok fazla hareket ettirmeden istedikleri zaman işlem yapabilmeleri için likiditeye ihtiyaç duyarlar. Bu, bir borsanın herhangi bir günde sipariş defterlerinden akan yeterince yüksek miktarda siparişe sahip olması gerektiği anlamına gelir.

Bu hacmi elde etmek için, bir borsada çok sayıda kullanıcı veya borsada büyük miktarda varlık bulunduran ve bunları sık sık ticaret yapan kullanıcılar olmalıdır. Bir yatırımcının almak veya tasfiye etmek istediği madeni paraları satın almak veya satmak isteyen kişi.

Veya yalnızca birkaç sipariş varsa, satın almak fiyatları yükseltebilir, bu da bir yatırımcının gereğinden fazla ödeme yapması anlamına gelir. Satış, fiyatları aşağı çekebilir, bu da bir yatırımcının bazı potansiyel karları kaybetmesi anlamına gelir.

Likidite, kripto piyasalarında sıklıkla meydana gelen yüksek oynaklık zamanlarında da önemlidir. Daha az likidite, volatiliteyi, fiyatların aksi takdirde olacağından çok daha çarpıcı biçimde yükseldiği veya düştüğü noktaya kadar şiddetlendirebilir.

4. Varlık Seçenekleri

Söz konusu borsa istediğiniz varlıkların ticaretini yapıyor mu? Binlerce farklı kripto para birimi mevcut olduğundan, hiçbir borsa bunların tümü için alım satım çiftleri sağlayamaz.

Genel olarak, daha yüksek piyasa değeri olan madeni paraların popüler borsalarda işlem görme olasılığı daha yüksektir. Daha egzotik, daha az işlem gören madeni paralar arayan yatırımcılar, daha küçük borsaları araştırmak zorunda kalabilir.

Coinmarketcap, herhangi bir madeni para ticareti yapan mükemmel bir borsa listesine sahiptir. İlgilendiğiniz belirteci seçin ve "piyasalar" bölümüne gidin. Bu şekilde, aradığınız kripto para birimi için en iyi değişimi bulabilirsiniz.

5. Güvenlik

Güvenli bir kripto değişimi ihtiyacı kendini açıklar. Bir borsada bozuk para tutmak, o parayla başka birine güvenmek demektir. Çoğu durumda, borsa saldırıya uğrarsa veya bir çalışan para çalarsa, yatırımcıların eli boş kalır.

Çoğu borsa, web sitelerinde bir yerde güvenlik uygulamaları hakkında bilgi sunacaktır. Hiçbir borsa %100 güvenli olmasa da ve hangisinin en güvenli kripto para borsası olduğunu bilmek zor olsa da, hangi borsaların en uzun süredir var olduğunu, en çok müşteriye sahip olduğunu ve en az sorun yaşadığını araştırmayı düşünebilirsiniz.

Göz önünde bulundurmaya değer potansiyel özellikler şu özellikleri içerebilir:

Soğuk Cüzdan

"Soğuk depolama" terimi, bilgisayar korsanlarının erişemeyeceği şekilde çevrimdışı kalan bir kripto cüzdanında tutulan fonları ifade eder.

Çoklu İmza Cüzdanı

Bu, birden fazla doğrulama biçimi veya erişilmesi gereken imza gerektiren bir cüzdan anlamına gelir. Örneğin, kullanıcıların çok imzalı bir cüzdan açmak için iki farklı e-posta adresi kullanmaları gerekebilir.

6. İtibar

Birçok kişi hafta sonu hangi restorana gideceğini seçerken karar vermelerine yardımcı olmak için Yelp gibi sitelerdeki incelemelere bakar. Cryptocurrency değişim sitelerine bakanlar, çevrimiçi incelemelerine bakmayı düşünebilir. Ne de olsa çoğu kripto borsası kullanıcısı, kendilerini Cuma akşamı akşam yemeğinden daha yüksek bir parasal riske maruz bırakacak.

7. İşlem Ücretleri

Ücretler, konu kripto para birimi satın almak olduğunda genellikle gizli bir maliyeti temsil eder. Borsalar paralarını çoğu veya tüm işlemlerden ücret alarak kazanırlar.

Binance gibi bazı borsaların kendi “değişim belirteçleri” vardır. Belirteçler bu borsaları oluşturur ve bunları sahiplerine indirimli işlem ücretleri vermek için kullanır. Örneğin, bir Binance kullanıcısı Binance cüzdanında Binance Coin (BNB) tutarsa, daha düşük ücretler ödeyecektir. Yaptıkları her işlem için ücretler, işlem yaptıkları döviz çiftinden ziyade BNC şeklinde alınacaktır.

8. Müşteri Desteği

En iyi kripto para borsası uygulamasını kullanırken bile sorunlarla karşılaşmak nadir değildir. Özellikle daha yeni kullanıcılar, kriptonun temelleri ve borsanın nasıl çalıştığı hakkında bir takım soruları olabilir.

Bazen müşteri desteği ihtiyacı acil olabilir ve para tehlikede olabilir. Kripto pazarları hızlı hareket eder ve müşteri desteğinden günlerce yanıt beklemek gerçek finansal sonuçlara yol açabilir.

Bu nedenle yatırımcılar, bir borsanın müşteri destek hizmetinin itibarını araştırmalıdır. Hızlı cevap veriyorlar mı? Müşteriler genel olarak memnun mu? Borsa, mükemmel müşteri hizmetini vurgulamanın bir anlamı var mı?

9. Sigorta

Bazı borsalar, kullanıcı fonlarının bir kısmını veya tamamını sigortalar. Bu, paralarını tanımadıkları bir şirkete emanet etme fikrinden hoşlanmayan yatırımcılar için çekici bir satış noktası olabilir. Sigorta sunan bir borsa, herhangi bir felaket olması durumunda (bir hack veya çalışan hırsızlığı gibi) yatırımcıları kayıplardan koruyabilir.

Sigorta poliçeleri değişiklik gösterir, bu nedenle belirli bir takasın ayrıntılarını bulmak bağımsız araştırma gerektirir.

Sigorta sunan kripto borsaları şunları içerir:

 • Coinbase
 • Binance
 • Bittrex
 • Gemini
 • FTX

10. Teknik Altyapı

Geliştiriciler tarafından oluşturulan eşleştirme motorları, değişim kullanıcılarına sipariş verirken sorunsuz bir deneyim sunmayı amaçlar. Yüksek kaliteli bir eşleştirme motoru, bir borsaya aşırı hacim ve oynaklık zamanlarında bile siparişleri eşleştirme yeteneği verir.

İyi bir eşleştirme motoru, yeni işlem çiftleri ve sipariş türleri oluşturmak için gereken altyapının yalnızca bir bölümünü temsil eder ve borsanın müşterilerine daha iyi hizmet vermesini kolaylaştırır.

11. Kaldıraç ve Ürünler

En popüler kripto borsaları spot borsalardır. Bu, gerçek kripto para birimini fiyat para birimine veya diğer kripto para birimlerine (çoğu kripto para birimi Bitcoin veya ABD doları sabit paralarına karşı işlem gören) karşı takas ettikleri anlamına gelir.

Ancak bazı borsalar türev borsalarıdır, yani gerçek madeni paraların kendileri değil, kripto para biriminin türevleri ile ticaret yaparlar. Bazı yaygın türev türleri, yatırımcıların gelecekteki bir tarihte belirli bir fiyat için bir emtia satın almayı veya satmayı kabul ettiği opsiyonları ve vadeli işlemleri içerir. Altta yatan emtia, bu durumda kripto, aslında el ticareti yapmıyor.

Türev borsaları bazen tüccarların kaldıraçtan yararlanmalarına izin verir, bu da borsada sahip olduklarından daha fazla parayla bahis yapmalarına izin verir. Örneğin, 10x kaldıraç, hesabında 1.000$ olan bir yatırımcının 10.000$ ile işlem yapmasına izin verir. Bu hem kazançları hem de kayıpları artırabilir.

12. Para Yatırma ve Çekme Limitleri

Mümkün olduğu kadar uzun süre hodling yapmayı planlıyor olsanız bile, yine de bir noktada para çekmek isteyebilirsiniz. Bu nedenle, çoğu borsanın minimum para yatırma gereksinimi olmamasına rağmen, borsaların bir kullanıcının belirli bir zaman diliminde ne kadar para çekebileceği veya yatırabileceği konusunda sınırlar koyduğunu bilmek önemlidir. Örneğin, bir tüccar günde yalnızca 25.000 ABD doları değerinde fiyat veya kripto çekebilir.

Büyük miktarlarda para taşımakla ilgilenenler, bunun gibi limitleri düşünmek isteyebilirler. En iyi kripto para borsası uygulamasının bile, kullanıcıların belirli bir zaman diliminde taşıyabilecekleri fon miktarı konusunda katı sınırları olabilir.

 

0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış...

YORUM BIRAKIN