Fiyat Analizi: BTC, ETH, BNB, XRP, ADA, SOL, DOGE, DOT, MATIC, AVAX - 30 Temmuz 2022

 
Fiyat Analizi: BTC, ETH, BNB, XRP, ADA, SOL, DOGE, DOT, MATIC, AVAX - 30 Temmuz 2022

Bitcoin fiyatı 24.000 $ seviyesinde dirence ulaştı ve bu, belirli altcoinlerde hafif bir geri çekilmeye neden oldu. Yükseliş bitti mi?

Bitcoin (BTC), 29 Temmuz'da 24.000 doların üzerine altı haftanın en yüksek seviyesine ulaştı ve ABD Federal Rezervi'nin 27 Temmuz'da oranları 75 baz puan artırmasının ardından ivme kazanan rallisini genişletti. Ralli önümüzdeki iki gün boyunca devam ederse, Bitcoin Coinglass verilerine göre, Temmuz ayını %20'den fazla kazançla kapatma hedefi olabilir.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) sonrası bir ralli gören sadece kripto piyasaları değil. ABD hisse senedi piyasaları Temmuz ayında büyük aylık kazançlar için yolda. S&P 500 ve Nasdaq Composite, Kasım 2020'den bu yana en iyi aylık kazançlarını kaydetme yolunda Temmuz ayında yaklaşık %8,8 ve %12 arttı.

Günlük kripto para piyasası performansı.

Kripto ve hisse senedi piyasaları, Fed'in faiz artırım hızının gelecekte yavaşlayacağı beklentisiyle yükseldi. Türev platformu BitMEX'in eski CEO'su Arthur Hayes, Fed'in oranları daha fazla artırmayacağına ve sonunda uyumlu bir para politikasına ve daha nötr oranlara dönebileceğine inanıyor.

Bitcoin ve altcoinler önümüzdeki birkaç gün içinde toparlanmalarını uzatabilir mi? Öğrenmek için en iyi 10 kripto para biriminin tablolarını inceleyelim.

BTC/USDT

Bitcoin, 25 Temmuz'da 20 günlük hareketli ortalamanın (EMA) (22.213 $) altında kapandı ancak ayılar daha düşük seviyeleri sürdüremedi. Boğalar 21.000 doların altındaki düşüşte satın aldı ve fiyatı 27 Temmuz'da hareketli ortalamaların üzerine çıkardı.

BTC/USDT günlük grafiği.

Hareketli ortalamalar (Moving Average (MA), bir varlığın belirli süre içinde ortalama kapanış fiyatını hesaplamak için kullanılır.) bir yükseliş trendini tamamladı ve göreceli güç endeksi (RSI) pozitif bölgede, bu da boğaların kontrol altında olduğunu gösteriyor. Alıcılar fiyatı 24.276 doların üzerine çıkarsa, BTC/USDT çifti ivme kazanabilir ve 28.171 dolarlık hedefe doğru yükselebilir. Bu seviye aşılırsa, bir sonraki durak 32.000 dolar olabilir.

Bir diğer yandan, fiyat mevcut seviyeden düşerse veya 24,276 doların üzerinde devam edemezse, talebin yüksek seviyelerde satın alım için tükendiğine işaret eder. Bu durumda, aşağı yönde izlenmesi gereken kritik seviye 20 günlük EMA'dır. Bu destek kırılırsa, yükseliş momentumunun zayıfladığı anlamına gelir. Parite daha sonra 50 günlük basit hareketli ortalamaya (SMA) (21.589 $) düşebilir.

ETH/USDT

Ether (ETH), 27 Temmuz'da 20 günlük EMA'dan (1.470 $) keskin bir şekilde toparlandı ve 28 Temmuz'da 1.700 $'da kritik direncin üzerine çıktı. Ancak, ayılar pes etmeye istekli değil ve fiyatı 1,700 $'ın altına çekmeye çalışıyorlar.

ETH/USDT Günlük Grafiği.

Boğalar ve ayılar, 1.700 dolar civarında zorlu bir savaşa girebilir, ancak yükselen 20 günlük EMA ve pozitif bölgedeki RSI, alıcılar için bir avantaja işaret ediyor. Boğalar fiyatı 1.700 doların üzerinde tutarsa, momentum artabilir ve ETH/USDT çifti 2.000 dolara ve daha sonra 2.200 dolara yükselebilir.

Bir diğer yandan, ayılar fiyatı 1.590 doların altına çekerse agresif boğalar tuzağa düşebilir ve parite 20 günlük EMA'ya düşebilir. Bu seviyeden güçlü bir toparlanma, 1.700 doların üzerinde bir kırılma olasılığını artıracak, ancak 20 günlük EMA'nın altında bir kırılma, pariteyi 1.280 dolara düşürebilir.

BNB/USDT

BNB, son birkaç gündür yükselen bir piyasada işlem görüyor. Fiyat, 26 Temmuz'da 50 günlük SMA'dan (239 $) sıçradı ve düşüş trendi çizgisinin üzerine çıkarak trendde potansiyel bir değişiklik olduğunu gösterdi.

BNB/USDT Günlük Grafiği.

Yükseliş momentumu devam etti ve alıcılar fiyatı yükselen piyasayı direnç çizgisinin üzerine çıkardı. Boğalar fiyatı bu çizginin üzerinde sürdürürse, BNB/USDT çifti 350 dolarda genel dirence doğru yükselebilir.

Bir diğer yandan, boğalar fiyatı bu çizginin üzerinde tutamazsa, bu ayıların daha yüksek seviyelerde aktif olduğunu gösterir. Parite daha sonra düşüş trendi çizgisine düşebilir. Bu seviyeden güçlü bir toparlanma, kırılma olasılığını artırabilir. Bu durumda Ayılar, üstünlük elde etmek için fiyatı kanalın altına düşürmek zorunda kalacaklar.

XRP/USDT

Ayılar, 25 Temmuz'da fiyatı hareketli ortalamaların altına çekti, ancak daha düşük seviyeleri sürdüremedi ve güçlü desteği 0,30 dolardan zorladı.

XRP/USDT Günlük Grafiği.

Bu, daha düşük seviyelerde güçlü bir talep olduğunu gösteriyor. Alıcılar 27 Temmuz'da fiyatı hareketli ortalamaların üzerine itti ve sabit masraf engelini 0.39 $'dan aşmaya çalışıyorlar. Başarırlarsa, yeni bir yukarı hareketin başlangıcına yol açacaklardır. Parite daha sonra 0,48 dolara hedef alabilir.

Bu varsayımın aksine, fiyatın 0,39 dolara düşmesi halinde. Ayılar, XRP/USDT çiftini hareketli ortalamaların altına düşürmeye çalışacak. Bunu yaparlarsa, parite birkaç gün daha 0.30 ile 0.39 dolar arasında konsolide edebilir.

ADA/USDT

Boğalar, 27 Temmuz'da Cardano'yu (ADA) hareketli ortalamaların üzerine iterek 0.44 dolarlık desteğin yakınında güçlü bir alım olduğunu gösteriyor. Fiyat, bariyer görevi görebilecek 0,55 dolardan genel dirence ulaştı.

ADA/USDT Günlük Grafiği.

Fiyat 0,55 dolardan düşerse, ADA/USDT çifti hareketli ortalamalara düşebilir. Bu desteğin altında bir kırılma, pariteyi birkaç gün boyunca 0,44 ile 0,55 dolar arasında tutabilir. Ayıların, düşüş trendinin yeniden başladığını işaret etmek için çifti 0,44 ila 0,40 dolar destek bölgesinin altına düşürmesi gerekecek.

Diğer bir yandan, boğalar fiyatı 0,55 doların üzerine çıkarırsa, yeni bir yukarı hareketin başlamasına sebep olacaklar. Parite daha sonra 0,63 dolara ve daha sonra 0,70 dolara yükselebilir.

SOL/USDT

Solana (SOL), 26 Temmuz'da destek çizgisinden toparlandı ve daha düşük seviyelerde güçlü alım olduğunu gösterdi. Boğalar momentum yakaladı ve fiyatı hareketli ortalamaların üzerine itti.

SOL/USDT Günlük Grafiği.

SOL/USDT çifti, dikkat edilmesi gereken önemli bir seviye olan 48 dolarda genel dirence ulaşabilir. Boğalar bu engeli aşarsa, çift yükselen üçgen modelini tamamlayacaktır. Parite daha sonra 71 dolardan model hedefine doğru bir yukarı hareket başlatabilir.

Aksine, fiyat 48 dolardan düşerse, çift üçgenin içindeki kalış süresini birkaç gün daha uzatabilir. Destek hattının altında bir kırılma ve kapanma, avantajı ayılar lehine çevirebilir.

DOGE/USDT

Dogecoin (DOGE), 27 Temmuz'da yükselen üçgen formasyonu trend çizgisinden sıçradı ve hareketli ortalamaların üzerine çıktı. Bu, daha düşük seviyelerde güçlü talebi gösterir.

DOGE/USDT Günlük Grafiği.

Boğalar şimdi fiyatı 0,08 dolardan genel dirence doğru itmeye çalışacak. Hareketli ortalamalar bir yükseliş geçişini tamamladı ve RSI, alıcılara avantaj sağlayan pozitif bölgeye sıçradı.

Boğalar fiyatı 0,08 doların üzerine çıkarırsa, yükseliş tamamlanacak ve DOGE/USDT çifti 0,11 dolarlık model hedefine yükselmek için zemin hazırlamış olacak. Ayılar, yükseliş görünümünü geçersiz kılmak için fiyatı üçgen formasyonunun trend çizgisinin altına düşürmek zorunda kalacak.

DOT/USDT

Polkadot (DOT), 27 Temmuz'da hareketli ortalamaların üzerine çıkarak daha düşük seviyelerin alıcıları cezbettiğini gösteriyor. Fiyat, ayıların güçlü bir savunma oluşturabileceği 8.50 dolarda güçlü dirence ulaştı.

DOT/USDT Günlük Grafiği.

Hareketli ortalamalar yükseliş geçişinin eşiğinde ve RSI pozitif bölgede, bu da ayıların kontrolünü kaybedebileceğini gösteriyor. Boğalar fiyatı 8,50 doların üzerine çıkarır ve sürdürürse, 10 dolara ve daha sonra 10,80 dolara yeni bir yukarı hareketin başlamasına sebep olacaklar.

Bu varsayımın aksine, eğer fiyat 8,50 dolardan düşerse ve hareketli ortalamaların altına düşerse, DOT/USDT çiftinin birkaç gün daha bir aralık içinde sıkışacağını gösterecektir. Ayıların düşüş trendinin bir sonraki ayağını başlatmak için DOT/ USDT çiftini 6 doların altına düşürmesi gerekecek.

MATIC/USDT

Polygon (MATIC), 26 Temmuz'da 20 günlük EMA'dan (0.79 $) sıçradı ve 27 Temmuz'da düşüş trendi çizgisinin üzerine çıktı. Bu, düzeltme aşamasının sona erdiğini gösterdi.

MATIC/USDT Günlük Grafiği.

Boğalar, 28 ve 29 Temmuz'da fiyatı 0,98 dolara itti, ancak grafikteki görünüm, ayıların seviyeyi tam da istedikleri gibi savunduklarını gösteriyor. Yükselen 20 günlük EMA ve pozitif bölgedeki RSI, direncin yukarı doğru olduğunu gösteriyor.

Boğalar fiyatı 1 dolarlık seviyenin üzerine çıkarsa, MATIC/USDT çifti rallisini 1,26 dolara çıkarabilir. Fiyat 20 günlük EMA'nın altına düşerse, bu yükseliş görünümü kısa vadede geçersiz olabilir.

AVAX/USDT

Avalanche (AVAX), 26 Temmuz'da 50 günlük SMA'dan (19.48$) toparlandı ve 29 Temmuz'da 26.38$'daki genel dirence yaklaşıyor. Ayılar, toparlanmayı bu seviyede durdurmaya çalışacak.

AVAX/USDT Günlük Grafiği. Kaynak: TradingView

Yavaş yavaş yükselen 20 günlük EMA (22.10 $) ve pozitif bölgedeki RSI, alıcılar için bir avantaja işaret ediyor. Boğalar fiyatı 26.38 doların üzerine çıkarırsa, yükseliş momentumu artabilir ve AVAX/USDT çifti 33 dolara ve ardından 38 dolara yükselebilir.

Bu varsayımın aksine, fiyat 26.38 dolardan düşerse ve 20 günlük EMA'nın altına düşerse, ayılar pariteyi 50 günlük SMA'nın altına düşürmek ve destek çizgisine meydan okumak için bir girişimde daha bulunacak.

Piyasa verileri HitBTC borsası tarafından sağlanmaktadır.

Not: Okumuş olduğunuz makale yazarın şahsi düşünceleriniz içermekte olup herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir.

 

0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış...

YORUM BIRAKIN