Fed Faiz Artırımı: Merkez Bankası Faiz Oranlarını 0.75 Artırırken Kripto Dünyası Kanlara Bulandı

 
Fed Faiz Artırımı: Merkez Bankası Faiz Oranlarını 0.75 Artırırken Kripto Dünyası Kanlara Bulandı

Bitcoin'de Fed Faiz Artırımı Kararı

Uzun zamandır beklenen Fed faiz artırımı şimdi çıktı ve beklendiği gibi Çarşamba günü daha geniş kripto pazarına ağır bir darbe vurdu.

ABD Federal Rezervi politika faizini yüzde dörtte üç oranında artırarak yüzde 3 ila 3,25 aralığına çıkardı.

Bu sayı, federal fon oranının sıfıra yakın olduğu Mart ayından itibaren büyük bir artışı temsil ediyor ve sonraki artışlar, merkez bankası'nın 1980'lerden bu yana en hızlı politika değişimini temsil ediyor.

Bitcoin (BTC), öğleden sonra ABD hisse senetleri ile birlikte düşmeden önce haberi takip eden saatlerde değer kaybetti.

Bitcoin Darbe Üstüne Darbe Yiyor! $ 19,000 Tutamacını Kaybetmek Üzere!

Coingecko'nun verilerine göre, bu yazı itibariyle Bitcoin 24 saat içinde% 1.5 düşüşle 18.730 dolardan işlem görüyor. Geçen hafta olduğu gibi, en büyük kripto para birimi 22.000 doların üzerinde işlem görmüştü.

Ethereum'un düşüşü o kadar şiddetli değildi, ancak yine de 50 $ 'dan daha düşüktü. Fed'in faiz artırımı açıklamasının ardından fiyatlar her iki durumda da yüzde 4'ten fazla düştü.

 

https://bitcoinist.com/wp-content/uploads/2022/09/bit-2-640x290.png
Federal Reserve olarak Bitcoin (BTC) fiyatı son faiz artışını açıkladı. Resim: CoinGecko

Son zamanlarda, Eterin fiyatı bir önceki güne göre %5.5 düşüşle yaklaşık 1.250 dolardı. Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para biriminin fiyatı geçen haftaki Birleşmeden bu yana düşüyor.

Geniş Kripto Piyasası Fed Faiz Artırımından Nefret Ediyor

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyeleri, Amerika'da enflasyonist baskıların ne kadar şiddetli hale geldiğini gösteren faiz oranlarını art arda üç kez 75 baz puan artırdı. Açıkçası, daha geniş kripto para piyasası bundan hoşlanmıyor.

Enflasyon Fed'in faiz oranlarını yükseltmesine neden olduğundan, enflasyonla ilgili ekonomik veriler kripto para piyasası için çok önemli olmuştur.

Sonuç olarak, kripto para birimleri son zamanlarda Fed'in faiz artırım raporuna kötü yanıt verdi. Örneğin, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu Ağustos enflasyon verilerini bildirdikten sonra, Bitcoin fiyatları %5 düştü ve Ethereum fiyatları sonraki 24 saat içinde %7 düştü.

Powell, toplantı sonrası düzenlediği basın toplantısında New York Times'ın alıntılarında ”Enflasyonu geride bırakmalıyız" dedi. "Keşke bunu yapmanın acısız bir yolu olsaydı, ama yok.”

https://bitcoinist.com/wp-content/uploads/2022/09/Powell.png
Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell. Resim: Getty Images

Powell'ın sözleri merkez bankası için zor bir durumun altını çiziyor. Enflasyon oranı sürekli olarak yüksek kaldı ve onu dizginlemek zor olduğunu kanıtlıyor.

Bununla birlikte, kripto değerlerinin bu yıl ne ölçüde düşebileceği hala belirsizdir. Enflasyondan ve Fed'in faiz artırımından kaynaklanan olumsuz haberlerin yokluğunda bile, bazı uzmanlar Bitcoin'in bu yıl hala 10.000 $ bölgesine büyük bir düşüşe yöneldiğine inanıyor.

Kripto veri firması Kaiko'dan bir araştırma analisti olan Riyad Carey, ”Kriptoyu, özellikle BTC ve ETH'yi, Fed'in yakın zamanda etkisini artırmayı öngörmüyorum“ diyerek, bunun "kriptonun Fed'in kaprislerinde hareket ettiğini" hatırlatan bir başka hatırlatma olduğunu da sözlerine ekledi.”

Bu arada, Microstrategy'nin yönetim kurulu başkanı ve kurucu ortağı Michael Saylor, Bitcoin'in “önümüzdeki dört yıl içinde bir ara” 68.990 $ 'lık Kasım ayının en yüksek seviyesine geri dönebileceğini ve piyasa değeri altınınkiyle eşleşirse önümüzdeki on yılda 500.000 $'a ulaşabileceğini belirtti.

Yukarıda okumuş olduğunuz makalenin bütün bulguları biz dizi çevrimiçi kaynaktan derlenmiş olup yatırım tavsiyesi içermemektedir.

 

0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış...

YORUM BIRAKIN