Bu hafta dikkat çekecek en iyi 5 kripto para birimi: BTC, BNB, UNI, FIL, THETA - 01 Ağustos 2022

 
Bu hafta dikkat çekecek en iyi 5 kripto para birimi: BTC, BNB, UNI, FIL, THETA - 01 Ağustos 2022

BTC'den gelen konsolidasyon*, BNB, UNI, FIL ve THETA'nın daha da yükselmesi için kapıyı açtı. (Konsolidasyon, bir varlığın fiyat hareketinin kararsız olduğu dönemleri ifade eder. Yukarı veya aşağı yönde önemli bir hareket göstermeyen varlık, belirli bir direnç ve destek seviyesi arasında yatay seyreder.)

Bitcoin (BTC), Temmuz ayında güçlü bir geri dönüş yaptı ve Ekim 2021'den bu yana en iyi aylık kazançlarını elde etme yolunda ilerliyor. Bitcoin ve birkaç altcoin'deki keskin toparlanma, 30 Temmuz'da Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksini 42/100'e itti. Ayrıca bu seviye, 6 Nisan'dan bu yana görülen en yüksek seviye.

Yatırımcılar, Bitcoin'deki depresif seviyelerden en iyi şekilde yararlanıyor gibi görünüyor. On-Chain* analitik firması Glassnode'dan gelen veriler, borsa cüzdanlarındaki Bitcoin'in Mart 2020'deki 3,15 milyon Bitcoin seviyesinden Temmuz ayında 2,4 milyon Bitcoin'e düştüğünü gösteriyor. (On chain, blokzinciri ağında kullanıcıların kendilerine ait çeşitli işlemlerin blokzincirlerin üstünde gerçekleşmesini ifade etmesine denir.)

Kripto piyasası verilerinin günlük görünümü.

Bloomberg Intelligence’ın kıdemli ticari eşya stratejisti Mike McGlone, ABD Merkez Bankası'nın faiz artışlarını "toplantı bazında" değerlendirmeye yönelik göstergesinin, Bitcoin'in çoğu varlıktan daha iyi performans göstermesi için zemin hazırlayabileceğini vurguladı. Bitcoin'in "riske karşı ödül, tarihin en büyük boğa piyasalarından biri için olumlu yönde ilerlediğini" söyledi.

Bitcoin kısa vadede yükselişini uzatabilir mi ve bu, belirli altcoinlerde satın almayı tetikleyebilir mi? Kısa vadede daha iyi performans gösterebilecek ilk 5 kripto para biriminin tablolarını inceleyelim.

BTC/USDT

Boğaların fiyatı 24.276 doların üzerinde tutma girişimleri son iki gün içinde başarısız oldu ve bu, ayıların seviyeyi iyi bir şekilde savunduklarını gösteriyor.

BTC/USDT Günlük Grafiği.

Fiyat kırılır ve 24.276 doların üzerinde kapanırsa, BTC/Tether (USDT) çifti ivme kazanabilir ve 28.171 dolara doğru yükselebilir. Bu seviye bir direnç görevi görebilir, ancak boğalar bariyeri aşarsa bir sonraki durak 32.000 dolar olabilir.

Yükselen 20 günlük üstel hareketli ortalama (EMA) (Üstel Hareketli Ortalama (EMA), bir coin’in fiyatının belirli bir süre içinde nasıl değiştiğini gösteren teknik bir göstergedir.) 22.480 dolar ve pozitif bölgedeki göreceli güç endeksi (RSI), boğaların üstün olduğunu gösteriyor.

Kısa vadede bu yükseliş görüşünü geçersiz kılmak için ayıların fiyatı 20 günlük EMA'nın altına düşürmesi gerekecek. Bu, 21.386 dolarlık 50 günlük basit hareketli ortalamaya (SMA) ve ardından destek hattına olası bir düşüşün yolunu açabilir.

BTC/USDT 4 saatlik grafik.

4 saatlik grafik, boğaların fiyatı 24.276 dolarlık genel direncin üzerine ittiğini ancak kırılma üzerine inşa edemediğini gösteriyor. Ayılar fiyatı seviyenin altına çekti ancak pariteyi 20-EMA'nın altına düşürmek için mücadele ediyor. Bu, boğaların düşüşlerde satın alım yaptığını gösterir.

Fiyat mevcut seviyeden geri dönerse, boğaların 24.276 dolar ile 24.668 dolar arasında üst bölgede başka bir şansı olacak. Bu bölge ölçeklenirse, yükseliş momentumu daha da artabilir. Bir diğer yandan, ayılar fiyatı 20-EMA'nın altına düşürürse, parite 50-SMA'ya düşebilir.

BNB/USDT

Binance Coin (BNB), 28 Temmuz'da düşüş trendi çizgisinin üzerine çıkarak potansiyel bir trend değişikliğine işaret etti. Yukarı hareket, 300$ seviyesine yakın bir dirençle karşı karşıya, ancak alıcıların vazgeçmediği olumlu bir işaret. Bu, boğaların kâr elde etmek için acele etmediğini gösteriyor.

BNB/USDT Günlük Grafik.

263 $ 'lık yükselen 20 günlük EMA ve pozitif bölgedeki RSI, en az direnç yolunun yukarı doğru olduğunu gösteriyor. Alıcılar fiyatı 300 doların üzerine çıkarsa, BNB/USDT çifti 350 dolardan genel dirence doğru yükseliş trendine devam edebilir.

Alternatif olarak, 285 doların altına düşerse parite düşüş trendi çizgisine düşebilir. 20 günlük EMA bu seviyeye yakın bir yere yerleştirildi, bu nedenle dikkat edilmesi gereken önemli bir destek haline geliyor. Ayılar fiyatı 20 günlük EMA'nın altına düşürürse, parite 50 günlük 239 dolarlık SMA'ya düşebilir.

BNB/USDT 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

Parite genel dirençten 300 dolardan geri döndü, ancak boğalar 20-EMA'yı savunmaya çalışıyor. Boğalar, fiyatı tekrar 300 doların üzerine çıkarmaya çalışabilir. Bunu başarırlarsa, yükseliş trendi devam edebilir. Parite 311 dolara ve ardından 322 dolara yükselebilir.

Bu olumlu görüş, fiyat 20-EMA'nın altına düşerse kısa vadede geçersiz olabilir. Bu olursa, parite 50-SMA'ya kayabilir. Alıcıların bu seviyeyi agresif bir şekilde savunmaları bekleniyor çünkü bunun altında bir kırılma ve kapanış 239 dolara kadar bir düşüş için kapıları açabilir.      

UNI/USDT

Uniswap (UNI), 26 Temmuz'da 6.08$'lık kırılma seviyesinden toparlandı ve düşüşlerde güçlü alım olduğunu gösterdi. Yukarı hareket, ayıların güçlü bir savunma oluşturduğu 28 Temmuz'da 10 dolara ulaştı.

UNI/USDT Günlük Grafik.

Yükselen hareketli ortalamalar ve pozitif bölgedeki RSI, alıcılar için bir avantaja işaret ediyor. Fiyat 8.11 dolardan geri dönerse, alıcıların bu seviyeyi desteğe çevirmeye çalıştıklarını gösterir.

8.11 dolardan güçlü bir toparlanma, 10 dolardan yeniden test için kapıları açabilir. Boğalar, yukarı hareketin bir sonraki ayağının 12 dolara başladığını belirtmek için bu genel engeli aşmak zorunda kalacak.

Aksi halde, fiyat 8.11 doların altına düşerse, UNI/USDT çifti 20 günlük 7.48 dolarlık EMA'ya düşebilir. Bu seviyenin altında bir kırılma ve kapanış, yükseliş momentumunun zayıfladığını gösterebilir.

UNI/USDT 4 saatlik grafik.

4 saatlik grafik, boğaların 20-EMA'yı savunmaya çalıştığını gösteriyor. Fiyat mevcut seviyeden yükselir ve 9.18 doların üzerine çıkarsa, parite genel direnç bölgesine 9.83 ile 10 dolar arasında meydan okuyabilir.

Alternatif olarak, fiyat 20-EMA'nın altına düşerse, arzın talebi aştığını gösterecektir. Parite daha sonra 8.11 dolar ile 50-SMA arasındaki bölgeye düşebilir. Bu, boğaların savunması gereken önemli bir bölge çünkü bunu yapmazlarsa kısa vadeli momentum ayıların lehine dönebilir.

FIL/USDT

Birkaç gün dar bir aralıkta kaldıktan sonra, Filecoin (FIL) 30 Temmuz'da keskin bir çıkış yaparak potansiyel bir trend değişikliğinin sinyalini verdi. RSI aşırı alım bölgesine yükseldi, bu da düşüş trendinin sona erebileceğinin bir başka işareti olarak görülebilir.

FIL/USDT Günlük Grafik.

Yukarı hareket, genel dirençte 9.50 dolarda dirençle karşılaşabilir, ancak boğalar bu seviyede taviz vermezse, kırılma olasılığı artar. Bu olursa, FIL/USDT paritesi kuzeye doğru 16 dolara doğru yürüyüşe başlayabilir ve bu da yine güçlü bir direnç olarak hareket edebilir.

Fiyat mevcut seviyeden 6,55 doların altına düşerse, ayıların yüksek seviyelerde aktif olduğunu gösterir. Parite daha sonra birkaç gün için 5,00 ile 9,50 dolar arasında geniş bir aralıkta gitgel yapabilir.

FIL/USDT 4 saatlik grafik.

Parite 6.40 doların üzerine çıktıktan sonra ivme kazandı. Ayılar yükselişi 8.89 dolarda durdurmaya çalıştı ancak boğaların başka planları vardı. Düşüşte agresif bir şekilde satın alım yaptılar ve fiyatı sert genel direncin yakınına 9.50 dolardan ittiler.

Fiyat mevcut seviyeden düşerse, boğalar geri çekilmeyi %38,2 Fibonacci düzeltme seviyesi olan 8,04$'da durdurmaya çalışacak. Bu seviyeden güçlü bir sıçrama, 9,50 doların üzerinde bir kırılma olasılığını artıracaktır. Bu olursa, parite 10.82 dolara yükselebilir. Bu yükseliş görünümü, 7,70 doların altında geçersiz olabilir.

THETA/USDT

Theta Network (THETA) son birkaç gündür 1 ile 1.55 dolar arasında konsolide oluyor. Boğalar, 30 Temmuz'da fiyatı genel direncin üzerine çıkarmaya çalıştı ancak ayılar yerini korudu.

THETA/USDT Günlük Grafik.

Fiyat hareketli ortalamalardan geri dönerse, boğalar genel engeli 1.55 dolardan aşmak için başka bir girişimde bulunacaklar. Eğer başarılı olurlarsa THETA/USDT çifti yeni bir yükseliş trendi başlatabilir. Ralli ilk önce 2.10 dolarlık hedefine ulaşabilir ve bu seviye aşılırsa ralli 2.60 dolara kadar uzayabilir.

Bu varsayımın aksine, fiyat hareketli ortalamaların altına düşerse, ayılar pariteyi 1.00$'a çekmeye çalışacak. Böyle bir hareket, düşüşe bağlı bir eylemin birkaç gün daha devam edebileceğini gösterebilir.

THETA/USDT 4 saatlik grafik.

4 saatlik grafik paritenin 1.50$'dan düştüğünü ve 20-EMA'dan toparlanmak için mücadele ettiğini gösteriyor. Bu, kripto paralar ile uğraşan insanlar için her küçük artışta kar etmek için rezervasyon yapabileceklerini gösterir.

Fiyat 20-EMA'nın altında kalırsa, parite 50-SMA'ya düşebilir. Bu boğaların savunması gereken önemli bir seviye çünkü bunun altında bir kırılma pariteyi 1,15 dolara düşürebilir.

Alternatif olarak, fiyat hareketli ortalamalardan güçlü bir şekilde geri dönerse, daha düşük seviyelerin alıcıları cezbettiğini gösterecektir. Boğalar fiyatı 1,42 doların üzerine çıkarırsa, 1,50 ila 1,55 dolar direnç bölgesinin yeniden test edilmesi mümkündür.

(NOT: Okumuş olduğunuz makale yazarın şahsi düşüncelerini içermekte olup herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir.)

 

 

0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış...

YORUM BIRAKIN