Bitcoin madenciliği çökecek mi? Analistler krizin aslında bir fırsat olduğunu açıklıyor.

 
Bitcoin madenciliği çökecek mi? Analistler krizin aslında bir fırsat olduğunu açıklıyor.

Birçok BTC madencisi zor durumda ve birkaçı çökebilir, ancak uzmanlar endüstrinin var olmaya devam edeceğini söylüyor.

Bitcoin madenciliği, birden fazla hassas denge içerir. Madenciler, ülkeden ülkeye ve Amerika Birleşik Devletleri'nde eyaletten eyalete değişebilen sermaye ve işletme maliyetleri, beklenmeyen onarımlar, ürün nakliye gecikmeleri ve beklenmedik düzenlemelerle zaten yüzleşmek zorunda. Bunun da ötesinde, Bitcoin'in 69.000 dolardan 17.600 dolara hızlı düşüşüyle de mücadele etmek zorunda kaldılar.

BTC fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinden %65 aşağıda olmasına rağmen, madenciler arasındaki genel fikir birliği sakin kalmak ve sadece satışları istifleyerek devam etmek, ancak bu piyasanın henüz dibe ulaştığı anlamına gelmiyor.

Luxor CEO'su Nick Hansen, Cointelegraph tarafından düzenlenen özel bir Bitcoin madencileri panelinde, "Halka açık şirketlerde bile kesinlikle bir sermaye krizi olacak. Muhtemelen ortaya çıktıklarında ödenmesi gereken 4 milyar dolara yakın yeni ASIC (ASIC (application specific integrated circuit), kabaca tabiri ile uygulamaya özgü tümleşik devre, belirli bir uygulama veya amaç için özel olarak oluşturulmuş bir tür tümleşik devreden oluşan cihazlardır.) var ve bu sermaye artık mevcut değil."

Hansen şu açıklamayı yaptı:

“Hedge fonları çok hızlı bir şekilde patlıyor. Bence madencilerin patlaması 3 ila 6 ay sürecek. Böylece kimin iyi operasyonları olduğunu ve kimin bu düşük marj ortamında hayatta kalabileceğini göreceğiz."

Bitcoin madencilik endüstrisi için gelecekteki zorluklar ve beklentiler sorulduğunda, PRTI Inc. danışmanı Magdalena Gronowska, “Düşük karbonlu bir ekonomiye geçişte ve sera gazı emisyonlarını azaltmada yaşadığımız en büyük zorluklardan biri, kamu ve özel sektör tarafından teknoloji ve altyapı. Bitcoin madenciliği hakkında gerçekten şaşırtıcı olduğunu düşündüğüm şey, enerji veya atık yönetimi altyapısının gelişimini finanse etmek veya sübvanse etmek için gerçekten tamamen yeni bir yol sunmasıdır. Ve bu, geleneksel vergi mükellefi veya elektrik vergisi mükellefi yollarının ötesinde bir yol çünkü bu yol tamamen zarif bir ekonomik teşvik sistemine dayanıyor.”

Bitcoin çevreyi yok edecek mi?

Panel tartışması BTC madenciliğinin çevresel etkisine ve Bitcoin'in enerji tüketiminin gezegen için bir tehdit olduğu yönündeki yaygın varsayıma yönelirken, Blockware Solutions analisti Joe Burnett şunları söyledi:

“Bence Bitcoin madenciliği çevre için fena değil, nokta, bence daha fazla enerji üretimini teşvik ediyor, şebeke güvenilirliğini ve esnekliği artırıyor ve uzun vadede perakende elektrik fiyatlarını muhtemelen düşüreceğini düşünüyorum.”

Burnett'e göre, “Bitcoin madenciliği, ucuz enerji üretmenin bir lütfudur ve bu tüm insanlık için iyidir.”

Endüstriyel Bitcoin madenciliği, kriptonun uzun zamandır beklenen “kitlesel benimsenmesini” hızlandıracak mı?

Hashworks CEO'su Todd Esse, Bitcoin madenciliği hakimiyeti, endüstrinin geleceği ve endüstriyel madenciliğin büyümesinin sonunda kripto kitlesinin benimsenmesine yol açıp açmayacağı ile ilgili olarak, "Madenciliğin çoğunun Orta Asya'da gerçekleştirileceğine inanıyorum. Doğu ve Kuzey Amerika ve bir dereceye kadar Asya. Sonunda ne kadar kesebileceklerine bağlı olarak. Ve bu gerçekten doğal kaynakların mevcudiyeti ve gücün maliyeti hakkında konuşuyor.”

Büyük enerji şirketleri ve Bitcoin madenciliği arasındaki artan sinerjinin BTC'ye bir yatırım varlığı olarak geçerlilik katacağını ve muhtemelen toplu olarak benimsenmesini kolaylaştıracağını varsaymak kolay olsa da, Hansen aynı fikirde değildi.

Hansen dedi ki:

“Hayır, kesinlikle hayır, ama bilse de bilmese de herkesin hayatını değiştirecek şey bu olacak. Enerji için son çare ve ilk çare alıcısı olarak. ABD'de enerjiyi, enerji piyasalarını ve burada üretilme ve tüketilme şeklini değiştirecek ve genel olarak, zamanla insanlık durumunu önemli ölçüde iyileştirmelidir.

(NOT: Okumuş olduğunuz makale yazarın şahsi düşüncelerini içermekte olup herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir.)

 

0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış...

YORUM BIRAKIN