Bitcoin fiyatı %4.6 artışla 23.4 bin dolara ulaştı

 
Bitcoin fiyatı %4.6 artışla 23.4 bin dolara ulaştı

Gün içinde ticaret aralığının tepesine doğru bir itme, Bitcoin'i günlük zaman dilimlerinde yükseliş trendine soktu.

Bitcoin (BTC), yeni bir trend çizgisine kapı açmasıyla 5 Ağustos'ta bir gecede toparlandı.


BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Günlük BTC fiyat çizelgesi "geçici" uzun sinyal oluşturuyor

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView'den elde edilen veriler, BTC/USD'nin dipten yani 22.400 dolardan sıçrayarak yaklaşık %4,6 eklediğini gösterdi.

Parite, ana borsa Binance'deki kilit teklif desteğinde yönünü tersine çevirmişti, bu da 200 haftalık hareketli ortalamanın (MA) 22.800 dolar civarında daha önemli kaybın önlenmesine yardımcı oldu.

Bu kilit bölge boğalar için belirsiz kalırken, günlük grafikte 21 dönemlik MA'nın geri alınması, On-Chain analitik kaynağı Meterial Indıcators’ın iyimserlik nedeni oldu.

Meterial Indicators Twitter takipçilerine “bir gecede BTC/USD günlük mum kapanışında uzun bir sinyal vermeyebilir” dedi.

Trader ve analist Rekt Capital yine de Bitcoin'in 200 haftalık MA'yı bu ayı piyasasına sağlam bir desteğe dönüştürme konusundaki zayıf performansı hakkında devam eden tedbirli olma durumunu dile getirdi.

“Tarihsel olarak BTC, 200 haftalık MA'da muazzam bir satın alım ilgisi üretebildi” dedi.

"Ancak $BTC kısa vadede MA'yı yeniden test edemezse, muhtemelen bu toparlanmanın yalnızca bir rahatlama olduğuna dair daha fazla kanıt olarak hizmet edecektir."


200 haftalık MA ile BTC/USD 1 haftalık mum grafiği (Bitstamp).

Fiyat görünümünde benzer şekilde muhafazakar olan ticaret şirketi QCP Capital, en son piyasa güncellemesinde Telegram kanal abonelerine genel resmin “çok karışık” olduğunu bildirdi.

Karmaşık makro tetikleyicilere işaret eden QCP, ABD Merkez Bankası'nın para politikasının ileriye dönük belirleyici bir piyasa hareket faktörü olacağını söyledi. Fed Başkanı Jerome Powell, gelecekteki kilit faiz artırımlarının hızı ve kapsamı konusunda fikir birliğine varmadığını kaydetti.

Güncelleme, 10 Ağustos'ta yayınlanacak Temmuz ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) enflasyon verilerini vurgulayarak, "Küresel olarak ekonomik veriler zayıf büyümeye ve yaklaşan bir küresel durgunluğa işaret ediyor."

“Piyasaların yatay ticaret yapacağını ve ekonomik veri yayınlarına duyarlı olacağını düşünmeye devam ediyoruz. Önümüzdeki Çarşamba günü ABD TÜFE, izlenecek bir sonraki önemli konu olacak.”

Ethereum güçlenemiyor

Altcoin'lerde, Ether (ETH) ve Bitcoin'in güvenini arkasına alan diğer büyük sermayeli coinler daha da yükseldi.

ETH/USD yazı yazılırken 1.665 doları test ediyor ve ETH/BTC yine de ikinci bir testten sonra 0.075 işaretine yakın direnci kırmayı başaramadı.


ETH/BTC 1 günlük mum grafiği (Binance).

Ethereum birleşmesine yaklaşık bir ay kala, ağda çekişmeli bir sert çatallanma (Hard fork: Kripto para piyasasında mevcut blockchain ağlarının iki ayrı kopya halinde yollarını ayırması anlamına gelir.) olasılığına ilişkin endişeler de artıyordu.

QCP, “Kripto piyasalarındaki acil risk, Eylül ayında gerçekleşmesi planlanan ETH birleşmesidir” diye devam etti.

Piyasaların zaten “maddi bir sert çatallanma (hard fork) olasılığında fiyatlamaya başladığını” ekledi.

(NOT: Okumuş olduğunuz makale yazarın şahsi düşüncelerini içermekte olup herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir.)

 

0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış...

YORUM BIRAKIN