Bitcoin Ayı Piyasası Sona Erdi

 
Bitcoin Ayı Piyasası Sona Erdi

BTC borsada son 4 yılın en düşük seviyelerindeyken Bitcoin ise yeni bir yükseliş trendine başlama sinyali veriyor.

Geçmişte yaşanan "hodl" hareketleri tekrar ederse, Bitcoin (BTC) yeni makro yükseliş trendine başlayabilir.

Temmuz 2022 itibariyle bir yıl veya daha uzun süreden beri hareketsiz durumdaki BTC arz miktarını da içeren en son verilerle ilgili yapılan araştırmalarla beraber bu sonuca ulaşıldı.

Hodl Edilen Bitcoinler Ayı Piyasasının Bittiğine İşaret Ediyor

Bulguları 29 Temmuz'da sosyal medyaya yükleyen bağımsız analist Miles Johal'a göre, hodl edilen BTC'deki 'yuvarlak üst' oluşumu tamamlanma sürecinde bulunuyor.

Daha önce de defalarca olduğu gibi fiyatın bu duruma tepki vermesi gerekiyor.

Bu çıkarım, her bir Bitcoin'in en son ne zaman hareket ettiğine göre arzı kıran Bitcoin'in HODL Dalgası metriğinden yapıldı. Bir yıllık HODL şu anda arzın çoğunluğunu yansıtıyor.

Johal'ın grafiğine göre, genel arzın en az bir yıl boyunca sabit kalma oranı ne kadar büyük olursa BTC/USD'nin bir makro dibe o kadar yakın olduğunu gösterdi.

Bununla birlikte, daha da önemlisi, Bitcoin’in sakinleştiğini gösteren bir yıllık HODL Dalgasının yavaşlaması ve ardından bir geri dönüşün başlaması, daha önce de olduğu gibi yeni bir uzun vadeli BTC fiyat yükseliş trendinin başlangıcında geldi.

Söz konusu 'yuvarlak üst' grafik durumu, Bitcoin'in zaten zemini kaybetmesiyle beraber potansiyel bir umut kaynağı olarak görünüyor.

Yorumlarda Johal, çok az kişinin HODL dalgalarına dikkat ettiğini vurguladı.

Bitcoin'in HODL Dalgası grafiği.

Borsa bakiyeleri 2018'den beri en düşük seviyelerde

Bu arada On-Chain analitik firması Glassnode'dan gelen ayrı veriler, Bitcoin’in borsalardan ayrılma eğiliminin devam ettiğini vurguladı.

Borsa cüzdanlarındaki BTC, Mart 2020 çöküşünden bu yana toplam arzın %4,6'sı düşerek toplam arzın yalnızca %12,6'sını oluşturuyor.

Borsalardaki BTC bakiyesi grafiği.

Mart 2020'deki 3,15 milyon BTC'nin yanı sıra bu rakam şu anda 2,4 milyon BTC seviyesinde bulunuyor. Bu sayı ayrıca Temmuz 2018'den bu yana kaydedilen en düşük rakam.

Borsalardaki BTC bakiyesi grafiği.

Cointelegraph ayrıca bu ayın başlarında borsalardan coinleri çıkarma konusundaki son zamanlarda oldukça artan hızlanan bir eğilimi bildirmişti.

(NOT: Okumuş olduğunuz makale yazarın şahsi düşüncelerini içermekte olup herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir.)

 

0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış...

YORUM BIRAKIN