Bitcoin ağ etkinliği düşüşü, bu durum daha uzun ayı piyasasına işaret ediyor

 
Bitcoin ağ etkinliği düşüşü, bu durum daha uzun ayı piyasasına işaret ediyor

Bitcoin fiyatları geçen hafta %15'lik güçlü bir toparlanma sağlasa da, ölçümler daha fazla fiyat artışını sürdürmek için daha fazla ağ talebine ihtiyaç duyulacağını gösteriyor.

Glassnode, Bitcoin (BTC) için birkaç In-Chain ölçümü hala düşüş aralığındayken, son fiyat toparlanmasının devam etmesi, artan talep ve ağ üzerinden harcanan ücretler gerektireceğini söylüyor.

Geçen haftaki vasat pazar büyümesinin değerlendirmesi, 1 Ağustos'taki en son The Week On Chain raporunda blockchain analiz firması Glassnode'dan geldi.

Değerlendirmenin içinde analistler, işlem talebindeki yan büyümeye, aktif Bitcoin adreslerinin "iyi tanımlanmış bir aşağı kanalda" kalmasına ve düşük ağ ücretlerinin yatırımcıların geçen hafta BTC fiyatındaki %15'lik artışla ilgili heyecanını azaltma nedenleri olarak işaret etti. Bununla birlikte, BTC şu anda CoinGecko'ya göre son 24 saat içinde %2 düşüşle 23.000 doların altında 22.899 dolardan işlem görüyor.

Rapor, zincirleme aktivitedeki düşüşü ve spekülatif yatırımcılardan uzun vadeli yatırımcılara dönüşü içeren bir ayı piyasasının özelliklerini vurgulayarak başlıyor. Bitcoin ağının hala bu özelliklerin her birini gösterdiğini gösteriyor.

Bitcoin: Aktif Adres Sayısı (7 Günlük Üstel Hareketli Ortalama)

Glassnode, ağ etkinliğindeki düşüşün, uzun vadeli sahipler (LTH'ler) üzerindeki spekülatif traderlardan ve ağ teknolojisine yüksek düzeyde inanç duyan yatırımcılardan ağ için yeni talep eksikliği olarak yorumlanabileceğini yazdı. Raporda şunlar belirtiliyor:

“Önemli kapitülasyon olayları sırasında daha yüksek birkaç aktivite artışı dışında, mevcut ağ aktivitesi henüz çok az yeni talep akışı olduğunu gösteriyor.”

BTC için 20.000 dolar seviyesinde önemli bir talep seviyesinin oluşturulduğu ve taban oluşturduğu geçen haftanın aksine, daha fazla fiyat artışını sürdürmek için gereken ek talep gözlemlenemez. Glassnode, aktif adreslerdeki istikrarlı düşüşü, esasen geçen Aralık ayından bu yana yürürlükte olan “düşük ayı piyasası talep profili” olarak ifade ediyor.

Bitcoin: Saniyedeki İşlem Sayısı (7 günlük EMA)

Analiz, mevcut ağ talep modeli ile 2018-2019 döneminde kurulan arasında benzerlikler gözlemledi. Önceki döngüye benzer şekilde, ağ talebi, BTC fiyatında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan Nisan 2021'den sonra kurudu. Fiyatlar yeni bir ATH'ye toparlandıkça, talepte kayda değer bir toparlanma oldu ve Kasım ayına kadar sürdü.

Ancak, geçen Kasım ayından bu yana talep, Mayıs ayındaki toplu satışlar sırasında büyük bir düşüşle birlikte düşüş eğiliminde.

“Bitcoin ağı, HODL'ın hakimiyetinde kalmaya devam ediyor ve henüz kayda değer bir yeni talep dönüşü olmadı.”

Glassnode, Bitcoin meraklıları dışındaki herhangi birinden gelen zayıf talebin ağ ücretlerini “ayı piyasası bölgesine” zorladığını da sözlerine ekledi. Geçen hafta, günlük ücretler sadece 13.4 BTC idi. Buna karşılık, fiyatlar geçen Nisan ayında ATH'ye ulaştığında, günlük ağ ücretleri 200 BTC'yi aştı.

Ücret oranlarının kayda değer bir dereceye kadar arttığını varsayarsak Glassnode, talebin artmakta olduğu anlamına gelebileceğini ve Bitcoin ağ faaliyetinde daha fazla “yapıcı yapısal değişimin” sürdürülmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

“Henüz ücretlerde kayda değer bir artış görmemiş olsak da, buna göz kulak olmak muhtemelen bir toparlanma sinyali olabilir” dedi.

(NOT: Okumuş olduğunuz makale yazarın şahsi düşüncelerini içermekte olup herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir.)

 

 

0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış...

YORUM BIRAKIN